Następna stacja: Księgarnia SKŁAD GŁÓWNY w Koluszkach

IMG_4002

Lutowa pogoda nie rozpieszcza. Codzienne huśtawki temperatur przyprawiają o ból głowy, a pies o długowłosej sierści patrzy na mnie spode łba, bo każdy spacer kończy pod prysznicem. W nadziei na poprawę nastroju wychodzę z domu. Tramwaj wiezie mnie przez topniejące miasto na dworzec Łódź Fabryczna, gdzie wsiadam w pociąg, by po 19 minutach być w Koluszkach. Kolejne pięć potrzebuję na dotarcie pod adres Brzezińska 21, gdzie od 55 lat mieści się księgarnia.

IMG_4002

Niegdyś Dom Książki, od pięciu lat Skład Główny – jedyna księgarnia w Koluszkach i jedna z nielicznych księgarń kameralnych funkcjonujących w mieście na prawach gminy. O tym, jak duży to wyczyn dobitnie świadczy zestawienie Koluszek z powiatową Łodzią. Według statystyk, w roku 2016 Koluszki zamieszkiwało 13 246 osób, populacja Łodzi była wówczas ponad 50 razy większa (696 708 mieszkańców). W małym mieście jest jedna księgarnia, w trzeciej pod względem liczby ludności polskiej aglomeracji do zliczenia niezależnych księgarń wystarczą palce obu rąk. Obecność kameralnej księgarni w Koluszkach jest więc budująca; sytuacji w moim mieście nie mam siły komentować.

IMG_3977

Właścicielka Składu, księgarka Aga Kurc poleca: Szuflada Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk (Wydawnictwo Literackie).

IMG_3970

Po tym je poznacie – magazyny Non/fiction i Kosmos dla dziewczynek znajdziecie tylko w najlepszych księgarniach. Przyznam szczerze, że choć o drugim z tytułów dużo słyszałam, dotąd nie miałam okazji wziąć go do ręki (w Empiku nie kupuję i nie bywam). W Składzie znalazłam sześć numerów tego dwumiesięcznika. Dostaniecie tu również Przekrój i Pismo.

IMG_3972

Księgarnia oferuje bogaty wybór tytułów dla dorosłych czytelników. Znajdziecie tu zarówno literaturę piękną, reportaż, biografie, pozycje społeczno-polityczne, jak i literaturę popularną – powieści obyczajowe i kryminały. Z nowościami sąsiadują wartościowe pozycje z poprzednich lat. Są tu również regionalia.

IMG_3988

IMG_3983

Atrakcyjnie prezentuje się również oferta dla dzieci i młodzieży. Regały wypełniają książki najlepszych polskich wydawców literatury przeznaczonej dla młodszego czytelnika. Księgarnia jest świetnie zaopatrzona w lektury i pomoce naukowe; można tu zamówić podręcznik szkolny.

IMG_3980

IMG_3974

Czas na specjalność Składu: komiksy. Nie ukrywam, że to one przywiały mnie do Koluszek. Właściciele księgarni oprócz księgarni prowadzą komiksowe wydawnictwo – KURC i choćby dla poznania oferty oficyny warto się tu wybrać. Półka powyżej to jedynie próbka komiksów dostępnych w księgarni. Rekomendację fachowców macie w pakiecie.

IMG_3991

Wychodzę z czterema nowymi komiksami (3 razy Kurc i powieść graficzna od Timof Comics, którą dawno chciałam przeczytać). W domu znów będę musiała udawać, że nie wiem, jak znalazły się w mojej torbie…

IMG_3993

I jeszcze rzut oka na księgarnianą przestrzeń. Przytulny nastrój gwarantuje kominek i filiżanka herbaty czy kawy, którą zostaniecie tu poczęstowani. Jest też kącik zabaw dla dzieci i parapetowe siedziska. No i ta podłoga!

IMG_3969

img_3996

Skład Główny to nie tylko miejsce, w którym można kupić książkę, ale także ważny ośrodek kultury. Rok rocznie odbywają się tu spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci. Jeśli chcecie być na bieżąco, polecam śledzenie fanpage’a księgarni na Facebooku.

Wracam pociągiem do Łodzi. Większość osób, z którymi dzielę wagon czyta. To był dobry dzień. • Świetny wpis. Cieszę się, że nie tylko ja promuję na swoim blogu tego typu miejsca 🙂
  A co do samej księgarni, to widzę, że jest bardzo dobrze wyposażona. No i ta koza na środku lokalu skradła moje serce 🙂

  • Paulina

   Dziękuję! Ja z kolei widziałam Pańskie wpisy dotyczące lubelskich księgarń Kiedyś Sama niestety tylko przelotem odwiedziłam „Między Słowami”, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Lublina zazdroszczę, bo w Łodzi jest garstka księgarń (ja zaopatruję się w księgarni Ossolineum) i naprawdę uboga jak na takie miasto oferta spotkań autorskich i innych wydarzeń literackich. Podlinkowuję Pańskie wpisy dot. księgarń, żeby wieść o nich poszła dalej w świat! Pozdrowienia!
   Księgarnia Królewska 11 s.c. http://oczytany.eu/oczytany-poleca-ksiegarnia-krolewska-11-s-c/
   Między Słowami http://oczytany.eu/oczytany-poleca-ksiegarnia-kawiarnia-miedzy-slowami/
   Antykwariat Lublin http://oczytany.eu/oczytany-poleca-antykwariat-lublin/

   • Dzięki śliczne i zapraszam do ukochanego miasta 🙂

    • Paulina

     Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić Lublin raczej prędzej niż później 🙂

     • Zapraszam serdecznie 🙂 W Lublinie jest kilka księgarni, chociaż niestety niektóre upadają. Za to dziś otworzyła się kolejna. Trzeba dbać o takie miejsca. Dlatego takimi wpisami jak ten, robimy dobrą robotę 🙂

      Jeszcze jeden temat. Napisałaś, że w Łodzi jest bardzo mało spotkań. Tymczasem kojarzę, że blogerka Subiektywnie o książkach co chwil prowadzi w Empiku spotkania. Więc jak to jest ?

     • Paulina

      Powiem tak, ja w Empikach nie bywam ze względów ideologicznych, ale abstrahując od tego – moim zdaniem – niewiele organizowanych przez nich spotkań jest godnych uwagi. Ostatnio była Marta Madejska i Kuba Małecki, ale poza tym jest raczej słabo. W Łodzi najlepszą robotę robi Dom Literatury i to on organizuje świetne spotkania, z mocnymi autorami, a także z tymi mniej znanymi, ale wartymi poznania. Poza tym jest Niebostan – to taka klubokawiarnia prowadzona przez pasjonatów literatury – niedługo wraz z Biblioteką Miejską robią spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Zdarzają się też pojedyncze przedsięwzięcia innych instytucji, także księgarń, ale naprawdę rzaaaadko jak na trzecie jeśli chodzi o populację mieście w Polsce. I nie przekonuje mnie argument, że jesteśmy za blisko Warszawy.

     • Za blisko Warszawy? Co za bzdura 🙂 Idąc tym tropem, powinno się zlikwidować wszystkie księgarnie, bo przecież są w stolicy 😉

      Ja od tamtego roku zacząłem się mocno interesować spotkaniami w Lublinie. Kiedyś myślałem, że jest ich niewiele. Tymczasem okazało się, że jest ich od groma, tylko są bardzo słabo reklamowane. W 2018 roku byłem na czterech spotkaniach, a w tym już na jednym. Trzeba tylko szukać 🙂

     • Paulina

      Są są, tylko ja bym chciała więcej i częściej 🙂
      Łódź może pochwalić się przede wszystkim Festiwalem Puls Literatury organizowanym przez Dom Literatury co roku późną jesienią. Ponad tydzień wypełniony rozmowami o świetnej prozie, poezji i kulturze w ogóle.

     • W takim razie pomagajmy tym instytucjom i piszmy jak najwięcej o nich na swoich blogach 🙂