Przyznanie nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI (fotorelacja)

images

W ostatni piątek, 9 lutego 2018 w Bibliotece Narodowej odbyła się 16. gala przyznania nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. Nagrody zostały rozdane w 5 kategoriach podsumowujących sytuację na polskim rynku książki A.D. 2017: Książka roku, Nagroda specjalna, Wydawca roku, Audiobook roku, Człowiek roku i Wydarzenie roku. Na gali obecni byli także księgarze, absolwenci Polskiej Akademii Księgarstwa, w tym ja. To było naprawdę emocjonujące popołudnie.
Poniżej krótka fotorelacja z wyimkami z laudacji towarzyszącymi wyróżnieniom. Z pewnością brakuje mi refleksu – w końcu od gali minęły trzy dni – ale może jeszcze tego nie widzieliście.

IMG_9756

„Umiejętne konstruowanie intrygi doskonałe sportretowanie mieszkańców mieściny, układów nią rządzących, młodego pokolenia, które żyje w całkowitym oderwaniu od tradycji, spraw kraju, rozgoryczonego, sfrustrowanego. (…) To trafna i cierpka powieść pokoleniowa. Wybitna”.

IMG_9763

„To zaskakująca podróż do świata, którego wciąż nie znamy. Ale jest nie tylko fascynującą podróżą w czasie, ale także, jak na tradycję amerykańską przystało, swoistą literaturą drogi. (…) Historia mrozi krew w żyłach, a jednocześnie wciąga. Whitehead ma talent narracyjny i duże wyczucie melodii języka”.

IMG_9766

„Wbrew niezbyt czytelnemu tytułowi jest to książka jasno napisana, a przy tym doniosła i znacząca. Jej treść niesie przede wszystkim wielkie ostrzeżenie przed niemal odwiecznym rosyjskim imperializmem, ale też przed konkretnym aktualnym zagrożeniem dla pokoju w Europie. (…) Dorobek historyczny i publicystyczny autora oraz jego zdolności analityczne są nieporównywalne i wyjątkowe wśród badaczy dziejów najnowszych”.

IMG_9773

„Można tom Grzeli czytać jaką pełną fascynujących informacji biografię dwóch wielkich dziennikarek – bo też tym jest, bez dwóch zdań. Ale jest też świadectwem dziennikarskiego rzemiosła, przede wszystkim zaś etosu”.

IMG_9775

„Krakowski wydawca, zasłużony dla edycji papieskich tekstów i książek o papieżu, zaskoczył nową publikacją (…) bogato zilustrowaną zdjęciami mistrza Adama Bujaka. Podtytuł książki wiele wyjaśnia, ale i zaciekawia (…). Dodajmy od razu, że te „Nieznane nagrania archiwalne” wydawca dołączył do książki w formie płyty CD, co jeszcze bardziej podnosi walor tego wydania, a jednocześnie czyni z niego wydarzenie zarówno edytorskie, jak i religijne”.

IMG_9778

To książka „która ukazuje temat i mit księgarni. Poza poszukiwaniem w tekście najlepszych wartości książkowej profesji, otrzymujemy dzieło, które się świetnie czyta. Można by nawet powiedzieć, że jest to powieść, choć skrajnie postmodernistyczna”.

IMG_9782

„Audio-spektakl, który zachwyca rozmachem. Blisko 15 godzin znakomitej opowieści przenosi czytelnika do stworzonego przez Andrzeja Ziemiańskiego alternatywnego świata osadzonego w antyku. (…) To świetnie przygotowane słuchowisko w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego. Zostało wyprodukowane we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. W nagraniu wzięło udział ponad 60 aktorów (…), do tego świetna realizacja dźwiękowa”.

IMG_9786

„Zdecydowanie rok 2017 należał do Dwóch Sióstr. Doskonale radzą sobie na rodzimym rynku wydawniczym, gdzie promują piękne i mądre książki – nie tylko dla dzieci, ale ich obecność na arenie międzynarodowej zasługuje na najwyższe uznanie! To nasze dobro eksportowe. (…) Wydawnictwo Dwie Siostry, założone przez trzy przyjaciółki, to wydawniczy fenomen. Mają już ugruntowaną pozycję na rynku, doskonale wiedzą, jak promować swoich autorów tak w kraju, jak i za granicą, i nie stoi za nimi cały sztab ludzi, lecz mały, ale dobrze zorganizowany zespół oficyny”.

IMG_9792

„Anna Karczewska to kobieta instytucja, wulkan energii, animatorka całym sercem zaangażowana w działania związane z promocją kultury i czytelnictwa w Polsce, w promowanie małych księgarń jako miejsc kultury. To dzięki niej narodził się nowy ruch księgarski w Polsce: Książki kupuję kameralnie. (…) Inicjatorka Kolektywu Księgarzy Kameralnych oraz pomysłodawczyni ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych. (…) „Matka-założycielka”, „spiritus movens” księgarń kameralnych.

 

Jest połowa lutego A.D. 2018, a na polskim rynku książki już zaistniały warte uwagi projekty książkowe. Ciekawe, kogo Magazyn literacki KSIĄŻKI wyróżni za rok.