O Louisie, Wisze, Bernard i Martinie w gazecie Literackiej

IMG_0908

IMG_0908

Drugi rok z rzędu miałam przyjemność zasilać redakcję Literackiej – specjalnej gazety wydawanej podczas festiwalu Literacki Sopot. Poniżej wstęp i linki do trzech numerów, w których znajdziecie teksty mojego autorstwa. Polecam Waszej uwadze!

Édouard Louis – ofiara i świadek własnej historii, Literacka, nr 3/4 [18/19], 18/19 sierpnia 2018 [ss. 1-2]

„Odsłaniając się, stwarza warunki, aby odsłonili się inni. Pisze o sprawach, wobec których nie można pozostać obojętnym – o tożsamości, o fizycznej i psychicznej przemocy, o tym, jak polityka warunkuje nasze bycie w świecie. Édouard Louis – nowy ważny głos francuskiej literatury – dociera do Polski”.

Przez pryzmat rzeczy, Literacka, nr 2, 17 sierpnia 2018 [s. 1]

„Odrzuca perspektywę ptaka, bo z góry widać tylko to, co potężne i spektakularne. Nie przekonuje go optyka żaby: wprawdzie z dołu można dostrzec więcej, ale nadal wszystko jest na dystans. Poprzez rzeczy – tak na świat patrzy Marcin Wicha„.

Czytanie nie tylko w piżamie, czyli o francuskiej książce dziecięcej, Literacka, nr 1, 16 sierpnia 2018 [ss. 7-8]

„Nie od dziś wiadomo, że najbardziej wymagającym czytelnikiem jest dziecko. Przede wszystkim dlatego, że szybko się nudzi. Jeśli początkowe strony – ba, jeśli okładka! – młodego odbiorcy nie zainteresują, książka na pewno zostanie rzucona w kąt. Dlatego tak dużo do powiedzenia mają zarówno autor, jak i ilustrator”. O twórczości Frédérique Bernard i Jean-François Martina.

 

Już teraz zapowiadam pofestiwalowy numer Literackiej, w którym znajdą się moje wywiady z dwoma niesamowitymi pisarzami: Édouardem Louisem i Alainem Mabanckou.