Łódzka Brzeźna – ulica bibliotek

IMG_5066

To był impuls. Wczoraj wieczorem Facebook wyświetlił wydarzenie: Transatlantyk Bliżej – pokaz filmowy poprzedzający Transatlantyk Festival. Zapowiadał się smutny film, a takie lubię najbardziej („45 lat”, bezpretensjonalne i naturalne, kameralne kino – bardzo polecam!). Wstałam raaano, popracowałam, wsiadłam na rower i chwilę po 10-tej dotarłam na Brzeźną, gdzie pod numerem 10, w cieniu i na uboczu mieści się biblioteka. A – jak się okazało – nawet dwie.
W okolicy nie ma stojaka na rowery. Trochę słabo – myślę. Ale wchodzę do środka i pani bibliotekarka sama proponuje, że mogę zostawić tu rower. No to zostawiłam – obok galerii portretów autorstwa Mariusza Gosławskiego, która obecnie wita gości biblioteki. Zajmuję krzesło i udaję, że siedzę tu od dawna. Film już leci.

IMG_5052

Po filmie i burzliwej dyskusji – wcale nie było nas dużo, ale uczestników nie trzeba było długo ciągnąć za język, zabieram się do myszkowania po bibliotece.

 

Dla dzieci: Biblioteka na Brzeźnej (tak nazywa się Filia nr 48 BM)

Wchodzę do średniej wielkości pomieszczenia po lewo od wejścia. Wita mnie pani bibliotekarka, ulubiony blady róż na ścianach i regały gęsto wypełnione książkami w asyście pluszaków i plakatów. Bardzo tu przytulnie!

IMG_5039

 

Na szczycie regału-wyspy nowości, poniżej książki zgrupowane w dwóch kategoriach. Nie do końca chwytam tę drugą, bo chyba każda książka jest opowieścią, ale stoją tam dobre tytuły, więc dalej jestem szczęśliwa.

IMG_5040

IMG_5041

IMG_5042

 

Książki zostały ułożone intuicyjnie. Kryterium podziału stanowi gatunek, czasem temat i wiek. Są też lektury. Łatwo się tu odnaleźć, co stanowi duży plus, bo biblioteka prezentuje bogaty księgozbiór.

IMG_5044

IMG_5046

Są też audiobooki…

IMG_5047

… i książki do nauki czytania.

IMG_5050

IMG_5055

 

Dla dorosłych: Biblioteka Czterech Kultur (47 Filia BM)

IMG_5068

IMG_5057

IMG_5058

 

Fragment regału z nowościami. Są tu tytuły nowe na rynku książki i nowe w bibliotece. Naprawdę dobry, różnorodny gatunkowo wybór.

IMG_5060

 

Podoba mi się czytelny sposób wydzielenia kategorii w księgozbiorze. Dodatkowa klasyfikacja tytułów nazwiskami autorów usprawnia poszukiwanie upragnionej pozycji. No i ten pomarańcz świetnie kontrastuje z szarością ścian i regałów!

IMG_5062

IMG_5084

IMG_5076

IMG_5077

 

Efekty WOW! Dlaczego ta biblioteka jest wyjątkowa

W Bibliotece Czterech Kultur najbardziej ujęła mnie idea włączania do wspólnoty czytających. To miejsce jest dla wszystkich. Jego otwartość nie jest jakimś odległym hasłem, nikt nie musi o niej mówić. Czuje się ją właściwie od wejścia. Oprócz tego, co zobaczycie na zdjęciach, warto dodać, że biblioteka realizuje bardzo aktywny program społeczno-kulturalny. Dzisiaj był pokaz filmu, odbywają się również spotkania podróżnicze, ale także spotkania z ciekawymi osobami (np. konsulem Danii). A na co dzień?

1. „Dostarczamy książki do domu”! Seniorzy to liczna grupa wśród korzystających z biblioteki, stąd pojawił się pomysł, by przynosić książki tym, którzy tymczasowo nie mogą zrobić tego osobiście. Ta propozycja dotyczy zresztą nie tylko starszej części odbiorców, ale i osób chorych czy matek z niemowlętami. Chwyciło mnie to za serce!

IMG_5064

 

2. Gamer zone – tu możesz pograć na Playstation. Za darmo, siadaj i graj. Bo świat nie kręci się tylko wokół książek (jak ja często o tym zapominam!), a w bibliotece możesz aktywnie spędzić czas. Podobną funkcję pełnią komputery, z których chętnie korzystają osoby starsze i dostęp do ksero.

IMG_5069

 

3. Kanapa, tfu, sofa jak z żurnala! Usiądź, poczytaj, pomyśl, odpocznij. Albo podyskutuj z przyjaciółmi przy stoliku obok.

IMG_5070

IMG_5074

 

Można również wymieniać się książkami, to kolejna filia zachęcająca do bookcrossingu.

IMG_5056

 

Mam taką zasadę, że z odwiedzonej księgarni czy biblioteki nie wychodzę z pustymi rękami. A że w przypadku biblioteki mnie to nie boli… Dwa reportaże i dziecięcy przewodnik po historii sztuki, które chciałam przeczytać.

IMG_5078

 

Zobaczcie, jakie przystępne godziny otwarcia.

IMG_5088

Brzeźna 10 – kolejne dwie filie Biblioteki Miejskiej, które zachwycają. Podejściem, ofertą (książkową i nie tylko), atmosferą i pięknem. Przyjdź raz, a zostaniesz na dłużej. Jestem tego pewna!

Na blogu pisałam już o Bibliotece Otwartej i Dygresji – widzieliście te fotospacery?