Konkurs matronacki: KONIEC Z EDDYM, Édouard Louis

IMG_7362

Z okazji premiery książki „Koniec z Eddym” razem z Wydawnictwem Pauza organizujemy konkurs, w którym można wygrać pakiet wydanych w Polsce książek Édouarda Louisa.

Ojciec wybuchał gniewem, złościł się, wyzywał mnie. (…) Głośno wyrażał swoje wątpliwości, pytał matkę, czy ja w ogóle jestem chłopakiem. ‚To facet, do cholery, czy nie? Ciągle się maże, boi się ciemności, to nie jest prawdziwy chłopak. Ale dlaczego? Dlaczego taki jest? Dlaczego? Przecież nie wychowywałem go na dziewczynę, do kurwy nędzy, wychowałem go tak samo jak pozostałych synów.’ W jego głosie słychać było rozpacz. W rzeczywistości – o czym nie wiedział – sam zadawałem sobie podobne pytania. Obsesyjnie. Dlaczego wciąż płaczę? Dlaczego boję się ciemności? Dlaczego, skoro jestem małym chłopcem, tak naprawdę nim nie jestem? A przede wszystkim: dlaczego się tak zachowuję? Skąd u mnie ta przesadna gestykulacja, to wymachiwanie rękami (‚jak jakaś szajbuska’), gdy coś mówię, ta dziewczyńska intonacja, ten piskliwy głos. Nie wiedziałem, skąd się bierze ta inność, i uwierała mnie ta niewiedza.
KONIEC Z EDDYM, tłum. Joanna Polachowska

Dla mnie proza Louisa to wyraz walki autora-bohatera o jego tożsamość. Walki totalnej, na każdym froncie.
Zadanie konkursowe polega na wskazaniu tytułu innej książki, której bohater toczy podobną walkę, wraz z krótkim uzasadnieniem. Podmiotem historii może być jednostka, grupa społeczna, naród… wybór należy do Was. Pakietem książek nagrodzimy pięć autorek / autorów najciekawszych, naszym zdaniem, komentarzy.

IMG_7382

Kilka szczegółów technicznych:

  • Konkurs trwa od publikacji posta do 16.10.19 do godziny 23:59.
  • Zwyciężczynie / zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród odpowiedzi udzielonych pod tym postem oraz pod wpisem konkursowym na blogi i postem na Instagramie.
  • Po ogłoszeniu wyników poproszę o podanie adresów do wysyłki nagród. W przypadku braku kontaktu z wyróżnionymi osobami, wybiorę kolejne zwyciężczynie / zwycięzców.
  • Przesyłki dostarczę drogą pocztową – wysyłka jedynie w obrębie terytorium RP.

Powodzenia!

PS Mój wywiad z autorem przeczytacie tutaj.