Uratują nas śmiech i książki. Rozmowa z Karoliną Sulej

_DSF3958

„Literacka”, gazeta festiwalu Literacki Sopot, której jestem redaktorką od 2017 roku ukazuje się także w kwarantannie. Dzięki Goyki 3 Art Inkubator możecie w niej przeczytać moją rozmowę z Karoliną Sulej, autorką książki „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”.

Rozmawiamy o praktykach czytelniczych w czasach kwarantanny, kolejnej książce Karoliny, Coney Island i nowych formach reportażu.

Poniżej fragmencik:

„- Może pandemia pozytywnie wpłynie na czytelnictwo?

– Myślę, że, jak już się przetoczy koronawirus, czekają nas bardzo ciekawe refleksje czytelniczo-branżowe, dotyczące tego, po co nam książka, jak przyczynia się do rozumienia nas samych i relacji społecznych. Tyle się mówi o tym, że musimy sobie wymyślić nowy świat. Lepiej dla nas będzie, jeżeli rad dotyczących tego, jak to robić, poszukamy w książkach, a nie na Facebooku czy w mediach, bo chociaż dziennikarstwo i newsowość są potrzebne, to często robią nam w głowie bałagan. Literatura pomaga go uporządkować, tworząc historie i sensy, metaforyzuje i uczy empatii, a to chyba najważniejszy pakiet, jaki możemy z tej kwarantanny wynieść.”

Całą rozmowę przeczytacie tutaj.

_DSF3958

fot. Mateusz Kubik